17 grudnia dzień bez wulgaryzmów
Dzień bez Przekleństw jest dobrą okazją do zwrócenia uwagi całej społeczności szkolnej na bardzo niepokojące zjawisko jakim jest postępująca wulgaryzacja języka.
Mówienie w sposób wulgarny należy do zachowań niezgodnych z przyjętą normą obyczajową i powinno się spotkać ze stanowczym „nie” ze strony ludzi myślących i kulturalnych.
Zachęcamy zatem wszystkich do zwrócenia szczególnej uwagi na czystość i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów.
Od dziś wprowadzamy modę na nie używanie przekleństw, niecenzuralnych słów i zwrotów nie tylko 17 grudnia, ale każdego dnia!
Oto niektóre wypowiedzi naszych uczniów na temat tego, dlaczego nie należy używać tzw. brzydkich słów:
- „Przeklinanie jest nieeleganckie i niekulturalne. Świadczy to o naszej kulturze, wychowaniu i szacunku dla ludzi. O wulgaryzmach mówi się wiele w różnych mediach, a mimo to nasze społeczeństwo nie potrafi powstrzymać się od przeklinania”.
- „Przeklinanie jest niekulturalne i wcale mi nie imponuje”.
- „Używając wulgarnych słów, możemy wzbudzić w innych agresję i wynikną z tego tylko same kłopoty”.
- „Moim zdaniem nie należy przeklinać, gdyż możemy kogoś urazić lub obrazić”.
- „Uważam, ze przeklinanie pokazuje jacy jesteśmy i świadczy o naszej kulturze, a raczej jej braku”.
- „Ludzie zdecydowanie za dużo przeklinają. Razi mnie to bardzo. Szczególnie nie podoba mi się, gdy przeklinają dziewczyny. Zupełnie to do nich nie pasuje”.
- „Kiedy słyszę przekleństwa, po prostu czuję się źle”.
- „Niektórzy nie widzą niczego złego w używaniu wulgaryzmów, ale mnie one bardzo przeszkadzają i staram się nie używać brzydkich słów”.
- „Ludzie przeklinają często, gdy czują złość lub gniew, dlatego warto nauczyć się w inny sposób wyrażać emocje”.
- „Pod wpływem emocji klniemy najczęściej i należy się nauczyć nad nimi panować”.