Laboratorium Wyobraźni
W czwartek, 24 października 2019 r., uczniowie klasy 6a, 8a i 8b pod opieką p. K. Tomaszewskiej, p. D. Smoły, p. B. Grubczak i p. K. Staszak wyjechali na zajęcia do Laboratorium Wyobraźni w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Podzielona na grupy młodzież udała się do odrębnych sal, aby zgłębiać różne dziedziny nauki oraz uczestniczyć w zajęciach z interaktywną grą Knooker. Zasada gry była prosta – należało trafiać piłką w elementy wyświetlane na interaktywnej ściance. Bawiąc się, uczestnicy ćwiczyli umiejętność współpracy w grupie. Młodzieży bardzo się podobała ta gra. Trzeba było sporego zaangażowania i dużej dawki energii, aby zdobyć dla swojej drużyny jak najwięcej punktów.
W sali z interaktywną ekspozycją uczniowie poznawali zjawiska z różnych działów fizyki, takich jak: hydrostatyka, dynamika, elektryczność i magnetyzm. Uczniowie zajrzeli również do „ciemni”, która pozwala na obserwację zjawisk z optyki. Analizowano bieg promieni odbitych od lusterek oraz załamanych przez soczewki, badano przebieg promieni przy przejściu przez pryzmat i nakładanie obrazów w lustrze fenickim.
W eksperymentarium uczniowie wysłuchali wykładu oraz aktywnie uczestniczyli w zajęciach na temat szeroko rozumianej ekologii i wpływu człowieka na otaczający go świat. Stworzyli piramidę, w której umieścili różne miejsca, rośliny i zwierzęta występujące na naszej planecie. Na samym szczycie piramidy postawili ludzi. Uczniowie sprawdzali, jak długo ludzie utrzymają się na szczycie piramidy, jeśli w wyniku przekształceń terenów zielonych zaczną wymierać rosnące tam rośliny, a w konsekwencji ginąć żywiące się nimi zwierzęta. Aby nam to uzmysłowić, prowadzący zajęcia poprosił uczniów, aby zabierali po jednym fragmencie piramidy. Utrzymanie piramidy w stanie równowagi było coraz trudniejsze, w końcu konstrukcja runęła i wszyscy zdali sobie sprawę, że bezmyślne niszczenie środowiska może doprowadzić do tragedii.
Następnie uczniowie obserwowali żywe owady: szerszenie i patyczaki rogate. Chętni mogli z bliska zobaczyć patyczaka, a także wziąć go na ręce. Rzadko zdarza się okazja do bezpośredniego kontaktu z takimi gatunkami.
Po zwiedzeniu ekspozycji uczniowie pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia udali się do McDonald’s, a następnie wrócili do Niechanowa.