Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Święto to powstało z inicjatywy UNESCO w 1999 r., aby zwrócić uwagę na znaczenie kulturowej różnorodności oraz próbować ochronić dziedzictwo poszczególnych narodów w czasach, kiedy globalizacja gotowa jest znosić wszelkie granice, ujednolicać i zamieniać świat w kolorowe obrazy, mówiące na pozór więcej niż tysiące słów.
Szkolne obchody święta zaplanowaliśmy na dwie pierwsze godziny lekcyjne. Uczniowie klas od 5. do 8. zebrali się w holu na parterze. Zorganizowaliśmy trzy konkursy. Pierwszy polegał na przygotowaniu filmiku reklamowego wykorzystującego chwytliwy slogan. Rywalizacja w tym konkursie wymagała wcześniejszych przygotowań. Trzeba było mieć pomysł, czas na nagranie zainscenizowanej scenki, zgranie materiału z komputera i przyniesienie bądź przesłanie go do szkoły. Wpłynęły tylko trzy filmy i jurorzy wyróżnili wszystkich autorów. Nagrody trafiły w ręce Nikoli Majchrzak, Julii Rybickiej oraz Mikołaja Chmiela (wszyscy z klasy 6b).
W drugim i trzecim konkursie mógł wziąć udział każdy, kto uczestniczył w spotkaniu. Rywalizacja sprawdzająca orientację w zagadnieniach poprawnościowych toczyła się z wykorzystaniem oprogramowania Kahoot! Przeszło czterdziestu uczestników (niektórzy pracowali zespołowo) odpowiadało na 64 pytania o zróżnicowanym poziomie trudności. Najlepszy wynik osiągnęła Maja Nowicka (klasa 7b).
Ostatni konkurs przybliżał uczniom słownictwo gwarowe z terenu Wielkopolski. Warto pamiętać o gwarze, bo ona w wyjątkowy sposób łączy pokolenia, buduje naszą tożsamość i poczucie lokalnego patriotyzmu. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliła Amelia Galińska (klasa 8b).
Dwie godziny minęły w okamgnieniu. Nie był to na pewno czas stracony. Święto, konkursy, dyplomy i nagrody to jedno, a drugie – wspaniała lekcja języka polskiego, bo jak zauważyło wielu, uczniowie naprawdę z uwagą i zaangażowaniem śledzili te potyczki.