Narodowe Czytanie 2020
„Narodowe Czytanie” co roku idzie w parze z początkiem zajęć szkolnych. Patronat Pary Prezydenckiej sprawia, że chętnych do publicznego odczytywania arcydzieł literatury polskiej nie brakuje. W 2020 roku sięgnęliśmy po „Balladynę” Juliusza Słowackiego.
Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo poprosiła naszą szkołę o pomoc przy organizacji akcji. Aby zadośćuczynić obostrzeniom sanitarnym i pokonać przeciwności lokalowe, spotkanie z tragedią Słowackiego rozpoczęło się w piątek, 4 września 2020 r., o godzinie 13.00 w hali sportowej. Duża przestrzeń i rozstawione krzesła, niestety, nie sprzyjały budowaniu atmosfery typowej dla teatralnego przeżycia.
Na zaproszenie dyrektor niechanowskiej biblioteki pani Małgorzaty Trzaskowskiej zjawili się znakomici goście. Gorąco witano wieloletnią współorganizatorkę wcześniejszych edycji „Narodowego Czytania” – panią Teresę Jastrzębską. Przybyły też panie Grażyna Kozanecka, Danuta Winiarska oraz Monika Majewska. Role męskie powierzono panom Tadeuszowi Tomaszewskiemu, Zbigniewowi Bręklewiczowi, księdzu Andrzejowi Ziółkowskiemu i panu Borysowi Bazylczukowi. Tytułową rolę czytała pani dyrektor Elżbieta Rzepecka-Roszak. Wsparcia dorosłym udzieliło troje uczniów 7b: Nikola Majchrzak, Julia Rybicka i Wiktor Wittenbeck. A to, co najprzyjemniejsze, czyli słuchanie interpretacji romantycznych wersetów, wzięła na siebie młodzież klas ósmych.
I popłynęła poezja, a kolejne sceny przeplatano muzycznymi przerywnikami. Stanęliśmy nad Gopłem, szukaliśmy z Kirkorem żony, zbieraliśmy maliny. Szliśmy z Balladyną z wiejskiej chaty na tron, siejąc grozę, cierpienie i śmierć. Lała się krew, oszukiwano, zdradzano i truto. Na koniec niszczącą wszystko niepohamowaną żądzę zgniata nadprzyrodzona ręka sprawiedliwości.
Skrócony spektakl podobał się i dorosłym, i młodzieży. „Narodowe Czytanie” z pewnością zwiększa zainteresowanie ojczystą literaturą. Próbuje pokazać, że dzieła wyciągane ze skarbca naszej kultury mogą wywoływać emocje i rozbudzać żywe dyskusje. Nie czekajmy zatem roku na kolejną edycję prezydenckiej akcji, zaglądajmy do bibliotek jak najczęściej, szukajmy tego, co karmi nasz intelekt, poszerza horyzonty i rozpala wyobraźnię!