Pokochaj szkołę
8 marca 2024 r., w Święto Kobiet, w piątkowe popołudnie grupa uczennic i uczniów klas siódmych wyjechała do Powidza.
Okazją do właśnie takiego rozpoczęcia weekendu była 8. edycja imprezy „Pokochaj szkołę” organizowanej przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Powidzu. Od lat ideą tych spotkań jest pokazanie młodzieży, że szkoła nie musi być nudna, zawsze taka sama, z zajęciami trwającymi od dzwonka do dzwonka. Uczniowie powidzcy czekają na ten dzień (i nie tylko dzień!), bo co roku specjalnie dla nich do Powidza przyjeżdżają osoby, które odnalazły w życiu jakąś pasję i są gotowe o niej opowiedzieć. Co roku też do odwiedzenia szkoły w Powidzu zapraszane są placówki z pobliskich miejscowości. Na bieżącą edycję zaproszono Niechanowo.
W piątek dziewczyny mogły posłuchać pani Katarzyny Adamczyk i pani Beaty Kluczki-Ignat – specjalistek w dziedzinie kosmetyki, a później spróbować swych sił w robieniu makijażu. Nie brakowało chętnych do malowania i… bycia malowanym. Dla chłopaków przygotowano spotkanie z panem Adamem Andrzejewskim – paralotniarzem i fotografem. O tym, czy trudno oderwać się od ziemi, chłopcy słuchali z ogromnym zainteresowaniem.
Po kolacji ciąg dalszy zajęć. Zgodnie z tradycją spotkań z cyklu „Pokochaj szkołę” w programie nie mogło zabraknąć kącika filmowego. Wszyscy uczestnicy obejrzeli fragmenty filmów, które łączył motyw poszukiwania skarbu. To coś, co zawsze pobudza wyobraźnię, pcha do działania, inspiruje. Młodzież oglądała sceny z produkcji, w których skarb bywał fizyczny, miał wymiar materialny bądź historyczny, ale też na koniec zetknęła się z filmem o skarbie, który możemy odkryć w sobie samych. Taką bezcenną wartością okazują się nasze zdolności, talent, wiedza.
Kolejny punkt programu każdego roku wywołuje podekscytowanie. W prawdziwych ciemnościach najodważniejsi (!) zwiedzają budynek szkoły. Przewodnikiem jest wicedyrektor szkoły w Powidzu pan Sławomir Skudzawski, historyk, badacz, podróżnik i entuzjasta dzielenia się wiedzą. Pan Skudzawski pokazuje to, co w powidzkiej szkole najciekawsze, najbardziej oryginalne, warte zapamiętania. Dla jedenaściorga uczniów z Niechanowa nocna wycieczka po nieznanych zakamarkach to nie lada atrakcja.
Nastała noc i przyszła pora na odpoczynek. Sale lekcyjne zmieniły się w sypialnie i w nich na materacach, karimatach, w śpiworach spali uczniowie i opiekujący się nimi nauczyciele.
Pogodny sobotni ranek to już tylko porządkowanie, pakowanie się i czas pożegnań. Uczniowie obu szkół wymieniali się numerami telefonów, aby podtrzymywać nowe znajomości.