Święto Niepodległości
Święto Niepodległości to jeden z najważniejszych dni w roku. W szkole zawsze przygotowujemy apel, na którym wracamy do wydarzeń sprzed lat i dajemy wyraz swej wdzięczności bohaterom, dzięki którym nasz kraj stał się wolny.
W tym roku przy niechanowskich obchodach 11 Listopada pojawił się dodatkowy wątek. 99. rocznica zakończenia trwającej 123 lata niewoli stała się wspaniałą okazją do upamiętnienia bohaterów z terenu naszej gminy walczących o niepodległość Polski. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Rodziców Ziemi Niechanowskiej oraz Wójta Gminy Niechanowo na skwerze nieopodal pałacu zaplanowano odsłonięcie pamiątkowych tablic, a jednocześnie do rąk czytelników miała trafić książka pani Bożeny Szymanowskiej, niestrudzonej badaczki przeszłości regionu, książka o postaciach niezwykłych – żołnierzach, powstańcach, działaczach ruchu oporu, bojownikach o prawdę, honor i wolność ziemi od pokoleń polskiej.
Te okoliczności sprawiły, że część artystyczna nie mówiła wyłącznie o roku 1918. Poszerzyliśmy temat przedstawienia i spróbowaliśmy opowiedzieć o walce, wytrwałości, duchu miłości do ojczyzny, której losy nie były łatwe. Wolność to skarb, którego trzeba strzec, utracona wywołuje ból, a ludzie o wrażliwych sercach zrobią wszystko, by kraj na powrót wyzwolić. Uczniowie najstarszych klas zagrali w przedstawieniu pt. „Pola” i pokazali, jak bardzo dzieje kraju ojczystego łączą się z życiem każdego z nas. Praca, miłość, obowiązek spajają się w sercu człowieka dążącego do odnalezienia szczęścia, którego jednym z oblicz jest niepodległość ojczyzny.
Młodzież intensywnie pracowała nad spektaklem. Podczas wielu prób starano się połączyć grę aktorską, śpiew, taniec. Przy przedstawieniu potrzebne były: scenografia, stroje, rekwizyty, oprawa muzyczna, obrazy wyświetlane przy pomocy projektora. Prócz aktorów na scenie występował chór, grupa baletowa, solistka. Zaangażowano wiele osób, by widowisko się udało. Autorem scenariusza był pan Andrzej Penkert, chór i choreografię tancerek przygotowała pani Anna Stefańska, pani Justyna Meissner-Rogacz pracowała z wokalistką, pani Ewa Kaczmarek wspierała zespół przy kostiumach i scenografii, nad wszystkim czuwała pani dyrektor Elżbieta Rzepecka-Roszak.
Młodzi artyści wystąpili dwukrotnie. W piątek, 10 listopada 2017 r. przed widownią złożoną z koleżanek i kolegów – uczniów naszej szkoły. Dzień później, w sobotę grali „Polę” przed gośćmi przybyłymi na Gminne Obchody Święta Niepodległości połączonymi z promocją książki „Bohaterowie niechanowskiej gminy walczący o niepodległość Polski w latach 1830-1921” pani Bożeny Szymanowskiej.
Oba występy okazały się sukcesem. Szczególnie sobotni spektakl poruszył i widzów, i samych występujących. Okazało się kolejny raz, że rozmowa o przeszłości to zawsze rozmowa żywych i to dla nich, dla nas, żyjących tu i teraz, bohaterowie sprzed lat przychodzą we wspomnieniach, w książce, w szkolnym teatrze, przychodzą, ażeby wzruszyć i dać lekcję miłości do kraju.