Święto Niepodległości
Każdego roku 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. W 2018 r. mamy wyjątkową, setną rocznicę zakończenia niewoli trwającej 123 lata. Polska na powrót stała się państwem niepodległym. Dla uczczenia okrągłej rocznicy tego wydarzenia w piątek, 9 listopada 2018 r., wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystych apelach.
Kwadrans po 8 w holu na parterze zjawili się uczniowie klas IV – VII. Wysłuchali przemówienia pani dyrektor Elżbiety Rzepeckiej-Roszak, a następnie odśpiewali Rotę. Głównym punktem tego apelu było widowisko pt. Dar. Przedstawienie opowiadało o roli niepodległości w dziejach naszego narodu. Widzowie mogli oglądać sceny rozgrywające się w czasach rodzenia się naszej państwowości. Później przenosiliśmy się do wieku XV, by przez XIX dotrzeć do wydarzeń z ogarniętego powstaniem Poznania w 1918 r. Finał sztuki rozgrywał się współcześnie i miał za zadanie obudzić w młodych Polakach refleksję o odpowiedzialności, jaka spoczywa na pokoleniu wchodzącym w dorosłość.
Sceny dramatyczne dopełnione zostały piosenkami chóru oraz polonezem wykonanym przez grupę taneczną. Przedstawienie przygotowali pani Anna Stefańska i pan Andrzej Penkert.
O godzinie 10 rozpoczął się główny apel szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na widowni pojawili się zaproszeni goście. Był pan wójt Eugeniusz Zamiar, a także pan Szymon Robaszkiewicz, który wkrótce rozpocznie kierowanie gminą. Zaszczycili nasz swoją obecnością pani Elżbieta Jasek, pani Grażyna Kozanecka, pani Danuta Winiarska, pani Teresa Bartz, pani Małgorzata Trzaskowska, pani Aleksandra Borakiewicz, pani Teresa Jastrzębska, pani Joanna Rakowska, pani Barbara Wawrowska, pan Tadeusz Tomaszewski, pan ppłk Jarosław Jalowski, pan Mieczysław Kaczmarek, pan Marian Guziałek. Na widowni byli również radni gminy.
Ze względu na wyjątkowość rocznicy we wszystkich szkołach w Polsce w piątek, o godzinie 11.11 śpiewany miał być hymn. Za zgodą pani dyrektor odwrócono kolejność punktów apelu i najpierw zaprezentowano część artystyczną. Tym razem dla gości szkoły oraz uczniów najstarszych klas ponownie zaprezentowali się aktorzy, wokaliści i tancerze biorący udział w przedstawieniu Dar. Zakończenie spektaklu zbiegło się niemal idealnie z początkiem ogólnoszkolnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Śpiewała cała szkoła! Cztery zwrotki hymnu udało się wykonać dzięki szkolnemu radiowęzłowi, przez który nadawano muzykę. Efekt był wspaniały. Korytarze i oba piętra wypełnił śpiew dla Niepodległej.
Tak rozpoczęła się oficjalna część apelu. Pani dyrektor Elżbieta Rzepecka-Roszak powitała gości. Następnie wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. jest jedną z najważniejszych chwil w dziejach naszego narodu. Docenienie tego faktu, zrozumienie wartości, jaką jest suwerenność, to rzeczy, bez których trudno sobie wyobrazić bycie obywatelem. Przemawiający kolejno pan Zamiar, pani Rakowska, pan Tomaszewski, pani Kozanecka podkreślali różne aspekty nadchodzącej rocznicy, tłumaczyli swoje rozumienie wolności, podpowiadali, jak godnie uczcić 11 listopada.
W kolejnej części głos zabrał pan ppłk Jarosław Jalowski. Urodzony w Niechanowie niegdysiejszy mieszkaniec Drachowa oficer przybył do nas z niezwykłym podarunkiem. Postanowił ofiarować szkole, w której przed laty się uczył, swój galowy mundur. Gest i wystąpienie pana Jalowskiego stały się piękną lekcją patriotyzmu, wskazówką, jak iść przez życie z poczuciem dumy, że jest się Polakiem.
Ostatnią część apelu wypełniły podziękowania. Podziękowania kierowane do pana Eugeniusza Zamiara, kończącego pracę wójta Gminy Niechanowo. Przez wiele lat dzięki jego wysiłkom, staraniom i pomysłom placówki oświaty i kultury w naszej gminie mogły rozwijać się, rozbudowywać i unowocześniać. Dyrektorzy Szkoły Podstawowej, Przedszkola „Kajtek”, Biblioteki, Gminnego Ośrodka Kultury podziękowali panu Zamiarowi kwiatami. Kwiaty wręczyli panu wójtowi także uczniowie oraz przedstawiciele Rady Rodziców i pani prezes Stowarzyszenia Rodziców Ziemi Niechanowskiej.