Święto Niepodległości
W piątek, 8 listopada 2019 r., przygotowaliśmy uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
O godzinie 10.00 w hali sportowej zgromadzili się uczniowie klas 4-8, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy szkoły. Pani dyrektor Elżbieta Rzepecka-Roszak powitała gości specjalnych, wśród których byli pan wójt Szymon Robaszkiewicz, pan dyrektor Mieczysław Kaczmarek, radny powiatu gnieźnieńskiego pan Zbigniew Bręklewicz, sołtysi, radni gminy oraz przedstawiciele szkolnej Rady Rodziców. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły uczniowie usłyszeli krótkie przemówienia, z których przebijała radość związana z przeżywaniem nadchodzącego święta. Odzyskanie niepodległości w 1918 r. było dla Polaków spełnieniem marzeń wielu pokoleń i szansą na budowę państwa, które stanie się domem, miejscem nauki i pracy dla całego narodu.
Po części oficjalnej uczniowie i goście obejrzeli program artystyczny pt. „Dwie wolności”. W przedstawieniu śledzimy przemianę współczesnego nastolatka, dla którego wolność to brak zasad i postępowanie według własnego widzimisię. Chłopak burzy szkolny ład, egoistycznie domaga się spełniania przez otoczenie swoich kaprysów. Akcja spektaklu rozwinęła się w myśl starej zasady, że pewne wartości doceniamy dopiero wówczas, gdy je tracimy, gdy nam je ktoś albo coś odbiera. Patron szkoły – jak to dobrze, że Kopernik czuwa – pokazał, jak wyglądałaby codzienność ucznia, gdyby przyszło mu żyć w zniewoleniu, w obcym kraju, wśród obcych ludzi traktujących Polaka wrogo. Warto pamiętać o najprostszych, a zatem często niezauważanych korzyściach życia we własnym, suwerennym państwie. Czujemy się bezpiecznie, tworzymy wspólnotę, mówimy tym samym językiem, chronimy się nawzajem i wspieramy w rozwoju. Razem budujemy przyszłość. Należy tego strzec. Trzeba ciągle się uczyć być patriotą, czyli wiedzieć, jak okazywać szacunek, czym są pamięć, honor, duma, ale i tolerancja.
Pomiędzy scenami występowały dziewczyny z grupy baletowej, śpiewał chór, a na finał zatańczono poloneza. Choreografię i pieśni przygotowała pani Anna Stefańska, pan Andrzej Penkert czuwał nad aktorami. Wysiłek tych ostatnich był niemały, dlatego wymieńmy grających główne role: Nikola Majchrzak, Julia Rybicka, Mikołaj Budzyński i Jakub Ciesielski. Warto nadmienić, że wystąpili uczniowie nie najstarszych klas. Chór i tancerze to przede wszystkim klasy 5., a sceny dramatyczne odegrała głównie 6b. Uroczyście wyglądała sama sala. Za jej przygotowanie dziękujemy pani Barbarze Grubczak.
Gdy wybrzmiały echa poloneza, na dużym ekranie wyświetlono materiał przygotowany przez panów Arkadiusza Maćkowiaka i Grzegorza Siwiaka. Prezentacja dokumentowała działania uczniów i nauczycieli związane z uczczeniem pamięci o przeszłości, szczególnie tej dotyczącej naszego regionu. Odwiedzaliśmy groby, wspominaliśmy ludzi, którzy jeszcze niedawno byli między nami. Sprzątanie miejsc pamięci, znicze i kwiaty przy grobach, tablicach, pomnikach, lekcje, wystawy zdjęć – wszystko po to, aby hasło „Szkoła pamięta” nabrało życia.
Ostatnim, ale jakże ważnym elementem piątkowego apelu było wspólne zaśpiewanie hymnu. O godzinie 11.11 – dołączając do tysięcy polskich szkół – uczniowie, nauczyciele, pracownicy, goście zaśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Śpiewano głośno, w żywym tempie, z energią. Pięknie wyraziliśmy swą miłość do ojczyzny.